Droždie
Droždie je jedným z najbohatších organických prameňov prirodzených vitamínov. Potravinárske droždie nie je nič iné, ako jedna z najstarších foriem života na tejto planéte. Tvoria ho živé zlisované kvasinky Saccharomyces cerevisiae, čo sú vlastne miniatúrne jednobunkové huby, tvaru vajíčka.
Droždie je jeden z najbohatších potravinových zdrojov a je vynikajúcim zdrojom mnohých pre telo potrebných látok:
· vitamínov skupiny B
· proteínov
· sacharidov
· lipidov
· minerálnych solí
· oligoelementov
Čerstvé, alebo sušené?
Ak si lámete hlavu nad tým, ktorý druh droždia vám pomôže lepšie, netrápte sa. Najčastejšie používané druhy - sušené a čerstvé droždie, sú kvalitatívne úplne rovnaké. Aj keď sa to možno nezdá, aj sušené droždie obsahuje živé kvasinky. Rozdiel je v podstate len v ich konzistencii a spôsobe skladovania. Zatiaľ čo sušené droždie vydrží neporušené aj mimo chladničky, pri teplote do 20 °C, čerstvé droždie treba skladovať pri teplote nižšej a to do 10 °C.
Ako ho správne konzumovať?
Spočiatku sa myslelo, že droždie sa má konzumovať s inými potravinami. Toto však už dávno neplatí a prišlo sa na to, že ak chcete, aby droždie malo požadované účinky, je potrebné ho konzumovať len v kombinácii buď s teplou vodou, alebo s mliekom. Jeho konzumácia je vhodná najmä ráno, alebo naopak večer pred spaním. Droždie neobsahuje lepok, a preto je vhodné aj pre ľudí s bezlepkovou diétou. Nemalo by sa však dostať do kontaktu so soľou, ktorá kvasinky zabíja
A na čo všetko vám môže droždie pomôcť?
· účinné pri zvýšenej tvorbe žlče,
· vhodné pri nadúvaní,
· pri zápche,
· neutralizuje a pohlcuje kyseliny,
· zlepšuje trávenie cukrov,
· odbúrava hromadenie kyseliny mliečnej a octovej,
· pomáha pri problémoch s trávením,
· neutralizuje pečeň,
· pomáha pri žalúdočných vredoch,
· zlepšuje stav pokožky, pomáha pri problematickej pleti