Výborný čaj
Aké sú účinky zázvoru?
1. Účinne tlmí bolesť
Zázvor je veľmi účinný prostriedok na bolesti hlavy a na nepohodlie pri chrípke či bežnom nachladnutí. Dokáže dokonca zmierňovať aj bolesti svalov.
Za tieto vlastnosti vďačí svojim unikátnym substanciám, ktoré rýchlo zastavujú bolesť tým, že bránia prostaglandínom spustiť zápalovú reakciu v tele.
2. Posilňuje imunitu
Je dokázané, že pravidelná konzumácia zázvoru posilňuje imunitu - obsahuje totiž veľké množstvo antioxidantov, ktoré vplývajú na činnosť imunitného systému a bojujú s rôznymi typmi infekcií.
3. Predchádza infarktu a mozgovej mŕtvici
Len jedna šálka zázvorového čaju denne minimalizuje riziko srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice. Tento preventívny účinok dosahuje tým, že rozpúšťa tukové usadeniny v tepnách a artériách.
4. Zlepšuje cirkuláciu krvi
Zázvor zahrieva telo a tým podporuje cirkuláciu krvi. Lepšie prekrvenie následne zlepší zásobovanie tkanív a buniek vitamínmi, minerálmi a kyslíkom, čím prispeje k utuženiu celkového zdravia.
5. Zabíja vírusy
Zázvor pomáha telu ničiť vírusy, ktoré zapríčiňujú bežné nachladenie. Účinný je dokonca aj proti vírusom vyvolávajúcim závažnejšie ochorenia, ako napríklad herpesy alebo chrípku.
Zázvor obsahuje niekoľko esenciálnych olejov, ktoré mu dávajú jeho typickú vôňu a chuť: zingerón, šogaol a gingerosol. Tieto oleje majú extrémne silné antibakteriálne, protivirálne a protiparazitické vlastnosti.
Okrem toho, tento koreň podporuje zdravé trávenie, zvyšuje imunitu, lieči astmu, pomáha srdcu a cievam, znižuje bolesť a mnoho ďalšieho.
Ďalšie účinky zázvoru:
Upokojuje tráviaci systém
Zázvor upokojuje tráviaci systém, zlepšuje trávenie a stimuluje absorpciuvýživných látok z potravy, zmierňuje plynatosť a odstraňuje toxíny tak čriev, ako aj z pokožky.
Znižuje nevoľnosti a zvracanie
Zázvor je veľmi efektívny pri predchádzaní nevoľností - platí to špeciálne pri morskej chorobe, respektíve pri nevoľnostiach počas cestovania autom, autobusom či lietadlom. Má tiež veľmi dobrý efekt na prevenciu zvracania počas tehotenstva.
Jeho výhodou je tiež to, že na dosiahnutie požadovaného účinku ho potrebujete len vo veľmi malom množstve.
Pôsobí protizápalovo
Ak trpíte artritídou alebo bolesťami kolien či iných kĺbov, denná konzumácia zázvoru vám dokáže zaručene pomôcť. Obsahuje totiž mocné protizápalové látky nazývané gingerosoly. Tie boli testované v mnohých výskumoch zameraných na reumatické ochorenia, ako osteoartritída či reumatoidná artritída.
Chráni pred rakovinou hrubého čreva
Štúdia z roku 2003 zistila, že gingerosoly (hlavné aktívne zložky zázvoru), inak zodpovedné za jeho typickú chuť, chránia pred vznikom rakovinových buniek v hrubom čreve.
Uvedená štúdia ďalej odhalila, že spomínané látky sú účinné nielen na prevenciu, ale aj na samotnú liečbu rakoviny hrubého čreva.
Zabíja bunky rakoviny vaječníkov
Štúdie Michiganskej univerzity ukázali, že gingerosoly vedia tiež usmrcovať bunky rakoviny vaječníkov. Boli u nich dokázané antioxidačné, protizápalové a protirakovinové účinky.
Zázvor znižuje zápaly v tých častiach bunky, ktoré sú zodpovedné za rozvoj rakoviny vaječníkov a ďalej v častiach zodpovedných za delenie a rozmnožovanie buniek.
Stimuluje imunitný systém
Zázvor nás nielen zahreje v chladnom počasí, ale podporuje aj prospešné potenie počas chrípky alebo nachladnutia, čím znižuje horúčku. Potenie takto stimuluje imunitný systém a telo, aby sa dokázalo lepšie popasovať s ochorením.
Aké množstvo zázvoru užívať?
V zázvore sa nachádzajú aktívne látky v tak vysokej koncentrácii, že ho nebudete potrebovať skonzumovať nejako príliš veľa, aby sa dosiahol potrebný účinok.
- Pri nevoľnosti na upokojenie žalúdka postačí vylúhovať v teplej vode 2 až 4 cm pokrájaného čerstvého zázvoru.
- Pri reumatických bolestiach ho postačí dokonca ešte menšie množstvo buď v jedle alebo v čaji, no užívať ho treba každý deň.
Pripravte si zázvor týmto starovekým spôsobom
V dávnych časoch bol zázvor využívaný pri liečbe mnohých ochorení od pokazeného žalúdka, chrípku až po reumatické ochorenia kĺbov.
Dnes výskumy ukazujú, že zázvor účinne pôsobí aj pri viacerých novodobých ochoreniach ako napríklad rakovina či vysoká hladina cholesterolu v krvi, artritída.
Zázvor sám o sebe má skvelé liečivé účinky. Ak ich však chcete ešte viac umocniť, môžete si z neho pripraviť fermentovaný nápoj, ktorý poznali už naše staré mamy.
Ingrediencie
Budete potrebovať nasledovné:
-
2 litre vody
-
1 veľkú fľašu na zaváraniny (napríklad od uhoriek)
-
100 až 130 gramov cukru (6 až 8 polievkových lyžíc), najlepší je hnedý cukor z trstiny
-
1 koreň zázvoru zhruba 8 až 10 cm dlhý
-
1 až 2 dcl vodného kefíru (môže byť aj klasický z mlieka)
Postup prípravy
1. Nalejte vodu do veľkého hrnca a dajte ju zovrieť.
2. Po zovretí vody pridajte do nej postrúhaný zázvor, stíšte plyn, prekryte pokrievkou a nechajte povariť zhruba 3 minúty.
3. Po dovarení vypnite plyn, nasypte do hrnca cukor a zamiešajte, aby sa všetok rozpustil. Nápoj nechajte vychladnúť.
4. Následne po vychladnutí na izbovú až mierne letnú teplotu prelejte celý obsah hrnca do veľkého, dobre vysterilizovaného (umytého) skla od zaváranín.
5. Pridajte do toho kefír, zamiešajte a sklo uzavrite gázou alebo látkou, ktorú na hrdlo upevnite gumičkou, aby do toho neliezol hmyz.
6. Na teplom mieste nálev nechajte postáť zhruba 1 týždeň.
7. Po týždni obsah skla sceďte do fliaš – najlepšie sklenené, ale môžu byť aj plastové.
8. Fľaše uzavrite a nechajte ich uzavreté ďalších pár dní, aby sa v nich vytvoril oxid uhličitý, ktorý dodá nápoju iskru.
Užívanie
Nápoj užívajte tak často, ako len chcete. Pre prevenciu rôznych ochorení stačí vypiť 1 pohár nápoja denne, prípadne každý druhý deň. V prípade nejakej choroby, ako sú artritída, vysoký cholesterol či chrípka alebo nachladnutie môžete zvýšiť dávku na 2 až 3 poháre denne.